Účinnosť spotreby paliva

Ľahšie, ďalej, s menším negatívnym dopadom na životné prostredie

Hodnota valivého odporu tvorí približne 20 percent spotreby paliva vozidla. Triedy účinnosti spotreby paliva určujú valivý odpor. To ukazuje podiel pneumatiky na prevádzkových nákladoch vozidla, na celkovej spotrebe paliva a na emisiách CO2. Čím nižší je valivý odpor, tým je nižšia spotreba paliva.

Kategórie začínajú písmenom A (zelená) a končia písmenom G (červená). Trieda A je najlepšia, trieda G najslabšia a trieda D sa nepoužíva.

Úspora až päť plných nádrží počas celej doby životnosti pneumatiky!

documents/images/fuel_graph.png

Ročne je úspora paliva medzi najlepšou a najslabšou pneumatikou približne do 90 litrov. Počas celej doby používania pneumatiky sa môže množstvo ušetreného paliva rovnať piatim plným nádržiam (240 litrov).
[pri spotrebe paliva 7 l/100 km. Odhadovaných najazdených 15 000 km ročne, 40 000 km počas celej doby používania pneumatiky]

Aký je rozdiel v úspore paliva?

documents/images/fuel_per_class.png

Používaním vysoko účinných pneumatík triedy B spotrebuje osobné vozidlo približne o 0,1 l paliva menej na 100 km, ako s pneumatikou triedy C. Rozdiel v spotrebe medzi najlepšou a naslabšou pneumatikou (A-G) je výrazná, až okolo 0,6 l/100 km. Ľahko sa odvaľujúca pneumatika tiež redukuje emisie CO2 o 14g/km.

Najlepšia a najslabšia: triedy A až G, úspora až do piatich plných nádrží počas celej doby používania pneumatiky. Susediace triedy. Napríklad: B a C, úspora paliva 0,1 l/100 km