Čo označuje nový štítok na pneumatike?

Bezpečnosť, úspora a ochrana životného prostredia

Od začiatku novembra 2012 uľahčuje nákup pneumatík v Európskej Únii nové štítkovanie pneumatík , ktoré je veľmi podobné energetickému označovaniu domácichspotrebičov.

Štítky budú pomáhať zákazníkovi hľadajúcemu pneumatiky zistiť, ktorá z nich je kvalitnejšia a teda bezpečnejšia. Klasifikačné údaje sú jasne viditeľné na všetkých materiáloch týkajúcich sa pneumatík na predajných miestach.

Informácia pre lepšie rozhodnutie pri kúpe pneumatík

Na štítku sú uvedené tri vlastnosti:

  1. Účinnosť spotreby paliva

  2. Priľnavosť na mokrom povrchu

  3. Trieda a hodnota vonkajšej valivej hlučnosti

Navyše, k týmto trom vlastnostam je tu množstvo faktorov spojených s bezpečnosťou, výkonom a ochranou životného prostredia, ktoré tvorcovia berú do úvahy.

Keď si vyberáte pneumatiku, vždy si vyberte takú, ktorá sa zhoduje s vaším spôsobom jazdy a používania, v každom možnom ohľade. Aj keď nové štítky uľahčujú porovnávanie modelov pneumatík, mali by ste vždy svoje rozhodnutie konzultovať, či už s profesionálnymi predajcami pneumatík, nezávislými testami z časopisov, alebo výrobcami pneumatík.

Nový štítok sa vzťahuje na pneumatiky pre osobné vozidlá, 4x4, Vany, nákladné vozidlá a autobusy, ktoré boli vyrobené po 1. Júli 2012 a sú schválené pre cestnú prevádzku. Povinné štítkovanie sa však nevyťahuje na pneumatiky pre špeciálne použitia, napr. Traktorové pneumatiky, klincované, priemyselné a pod.

documents/images/labeling-example.png
Účinnosť spotreby paliva
documents/images/labeling-fuel.png

Triedy valivého odporu od A do G zhodnotenie účinnosti spotreby paliva. O účinnosti spotreby paliva sa podrobnejšie dočítate TU.

Priľnavosť na mokrom povrchu
documents/images/labeling-aquaplaning.png

Triedy priľnavosti na mokrom povrchu od A do G  indikujú brzdnú vzdialenosť na mokrých povrchoch. TU čítajte viac o priľnavosti na mokrom povrchu.

Hlučnosť
documents/images/labeling-noise.png

Vonkajšia hlučnosť odvaľovania a meraná hodnota hlučnosti. Viac sa dozviete TU.