Lacné pneumatiky a šetrenie

Kvalitná pneumatika je častokrát ekonomickejšia ako lacná pneumatika

Lacné pneumatiky a zľavy na pneumatiky znejú vodičom sľubne v čase kúpy nových letných, alebo zimných pneumatík. Predsa však môže kúpa lacnejších pneumatík stáť viac, ako kúpa vysoko kvalitnej letnej, alebo zimnej pneumatiky.

Design lacnej pneumatiky sa môže zdať rovnaký ako design prvotriednej pneumatiky. Predsa len, dezén je len jeden z mnohých faktorov ovplyvňujúcich vlastnosti pneumatiky. Roztoky a gumové zmesi používané v niekoľkovrstvovej štruktúre majú výrazný dopad na výkon pneumatiky, životnosť a valivý odpor. Preto trvácna pneumatika s nízkym valivým odporom môže byť v konečnom dôsledku ekonomickejšia, ako lacná pneumatika.

Lacné pneumatiky sa mnohokrát rýchlejšie opotrebujú

Zľavnené pneumatiky by mali byť presne porovnané s ostatnými, aby sa zabránilo neočakávaným vyšším výdavkom. Aj medzi kvalitnými pneumatikami môžete nájsť dobrú zľavu na pneumatiky. Napríklad, staršie modely pneumatík, ktoré sú stále bezpečné a vo vysokej kvalite sa môžu predávať za zvýhodnené ceny. Mnoho uznávaných automobilových magazínov pravidelne prináša vodičom testy pneumatík. Víťazi testov pneumatík takmer vždy prichádzajú od renomovaného výrobcu – dokonca aj keď test berie do úvahy pomer cena – kvalita. Dobrá pneumatika je trvácnejšia ako lacná pneumatika vďaka lepšej kvalite surovín a lepšej štruktúre. Gumové zmesi používané v rôznych pneumatikách sa môžu meniť v závislosti na účele a rýchlosti. Tvrdšie gumové zmesi môžu byť trvácnejšie ako mäkké zmesi, ale rozdiely medzi nimi výrazne vplývajú na jazdné vlastnosti. Mäkkšie zmesi sú dokázateľne bezpečnejšie na mokrých a zľadovatelých povrchoch. V podstate by sa dalo povedať, že bezpečnosť a odolnosť kvalitných pneumatík bola starostlivo optimalizovaná v testoch a počas výroby. Ak dobrá letná pneumatika alebo zimná pneumatika ostane bezpečná o jednu či dve sezóny viac ako lacná zvýhodnená pneumatika, priamo to vplýva na jazdné náklady.

Valivý odpor lacných pneumatík

Ak porovnávame lacné zvýhodnené pneumatiky s kvalitnými pneumatikami, mali by sme brať do úvahy aj valivý odpor pneumatiky. Čím nižší je valivý odpor, tým je potrebná menšia energia pri rotovaní pneumatiky. Výberom správnej pneumatiky môžete priamo ovplyvniť spotrebu paliva automobilu. Lacné pneumatiky vám síce pri nákupe ušetria peniaze, ale vyššia spotreba paliva vám tieto celkové náklady nečakane zvýši.

Zľavy na pneumatiky a reklamy na lacné pneumatiky zvyčajne neupozorňujú na výdavky, ktoré sa vyskytnú po kúpe a montáži. Dostať informáciu od predajcov alebo online obchodov o odolnosti voči opotrebovaniu a o valivom odpore, ktoré majú výrazný vplyv na celkové náklady, môže byť pomerne komplikované.